Öğrenci Bilgi Değerleme Sistemi ile öğrencinin mevcut durum analizini yaparak ihtiyaç duyduğu alanda gelişimini destekliyoruz.

Özellikle eğitim öğretime uzun süre ara verilen tatil dönemlerinde öğrendiklerimizi çok çabuk unutuyoruz. Aslında bu sorunun temel nedeni yeni öğrenilen bilginin yeterince tekrar edilmemesidir.

Beynimiz bir bilgiyi kaydederken ilk seferde aldığı bilgiyi fazla önemsemez dolayısıyla bu bilgi unutulmaya mahkumdur. Aynı bilgi defalarca tekrar edilirse beyin “bu bilgi çok sık lazım oluyor” diye düşünür ve sadece o bilgi için hafızada kolaylıkla hatırlanma gerçekleşir.

Tam olarak anlayamadığımız konular, rakamlar,isimler, bilinçsizce, rast gele öğrendiklerimiz, aralıksız uzun süre çalışma ile öğrendiklerimiz, tekrarlamadığımız bilgiler, mutsuz olduğumuz bir anda öğrendiklerimiz, istemeden, zorunlu olduğumuz için öğrendiklerimiz, düşünmeden ezberlediklerimiz, düşünce ve inançlarımıza ters düşen bilgiler, değişken zaman ve yerde öğrendiklerimiz, olumsuzluk ve mutsuzluk veren bilgiler, soyut, anlamakta güçlük çektiğimiz bilgiler, uykusuz ve yorgunken öğrendiklerimiz, başarısızlığı çağrıştıran bilgiler, ilgi ve bilgi alanımıza girmeyen bilgiler, stresli bir durumda, dikkatimiz dağınıkken öğrendiklerimiz, bir işimize yaramayacağına inandığımız bilgiler, önemsiz olduğunu düşündüğümüz bilgiler, yaşantımızda kullanım değeri olmayan bilgiler ve pasif dinleme ile öğrendiklerimizi çabuk unutuyoruz.

Bunun aksine bize anlamlı gelen, tam olarak anladığımız bilgiler, duygusal anlar, hoşlanılan durumlar, bilinçli olarak hafızaya kaydettiklerimiz, 45 dk. öğren,+5 dk. tekrarla +10 dk. dinlen metoduyla öğrendiklerimiz, çok tekrarladığımız bilgiler, mutlu ve neşeli iken öğrendiklerimiz, kendi isteğimizle ve yüksek motivasyonla öğrendiklerimiz, üzerinde düşünüp kafa yorarak öğrendiklerimiz, duygu ve düşüncelerimizi onaylayan bilgiler, hep aynı zaman ve yerde öğrendiklerimiz, olumlu, çarpıcı, ilginç ve renkli bilgiler, somut, bağlantılar kurulabilecek, görsel bilgiler, uykudan önce ve sonra öğrenilenler, kişiye başarıyı çağrıştıran bilgiler, ilgi ve bilgi alanımıza giren bilgiler, nerede, ne zaman ve nasıl kullanacağı bilinen bilgiler, stressiz bir ortamda öğrenilenler, öğrenilmiş bilgiler ile çok çağrışım yapan bilgiler, önemli olduğu düşünülen bilgiler, aktif dinleme ile öğretilenler ise kolay hatırladığımız bilgiler arasındadır.

Bireye özel program ve alternatif çözümler için merkezimizi arayabilirsiniz.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz